Křížová cesta Nové Hrady

Název

Křížová cesta Nové Hrady

Popis

Při návštěvě zámku Nové Hrady jsme se podívali i na zdejší křížovou cestu.
O čtrnácti zastaveních křížové cesty se lze dočíst na Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta

Popis Novohradské křížové cesty:
Unikátní rokoková křížová cesta, kterou tvoří 14 zastavení (dvanácté zastavení je dřevěný kříž), vytesaných do pískovcových ořímsovaných hranolů, byla zřízena roku 1767 nákladem 500 zlatých hraběnkou Barborou Chamaré. Vede od kostela Jakuba Většího k bývalému zámku (do současné doby se dochovalo jen pár křovím zarostlých zdí). Křížová cesta se dnes nachází v dančí oboře, takže při výstupu na kopec můžete pozorovat daňčí zvěř. (Zdroj: http://www.turistika.cz/mista/nove-hrady-krizova-cesta)

A informace z http://www.npu.cz/barokni-socha/vyznamne-soubory/vypis/detail/214/
Na kraji Nových Hradů při cestě ve směru od Luže se vypíná kopec, na němž stávalo někdejší hradní sídlo, jež dalo jméno této obci nacházející se nedaleko Litomyšle. Na začátku poslední třetiny 18. století zde bylo umístěno dvanáct kamenných zastavení křížové cesty s třináctým v podobě dřevěného kříže s Ukřižovaným Kristem namalovaným na plechu.
Autory této pozoruhodné křížové cesty jsou patrně sochaři Bartoloměj a Václav Hendrichové z Litomyšle, soudě i podle toho, že celková koncepce kamenných zastavení křížové cesty navazuje na starší křížovou cestu od Bartoloměje Hendricha ve Stárkově u Náchoda z roku 1755. Sochařské provedení jednotlivých zastavení i jejich zasazení do krajiny u lesní cesty lemované v části vzrostlými lipami posouvá novohradskou křížovou cestu výše, než je stárkovský vzor.
Jednotlivá zastavení mají podobu jakýchsi náhrobníkových desek osazených na kamenný stupeň a skládajících z jednoduchého ve střední části konvexně vypjatého soklu a desky rámované systémem styčných volut ukončených na vrcholu stylizovanou mušlí a vybíhající v rokají zdobenou kartuši s číselným označením daného zastavení. Drobný rokajový ornament zdobí také horní závitnice nad svislými částmi volutového rámu desek. Tyto jednoduše pojaté rámy lemují mimořádně sochařsky zdařilé Pašijové výjevy soustředěné pouze na zobrazení hlavních postav a stručné charakterizování prostředí výjevu. Scény ze života Krista jsou komponovány jako bychom se na ně dívali z nadhledu, tzn. že jejich autoři obětovali klasickou perspektivní zkratku pro dosažení přehlednosti zobrazovaného. Tím, že postavy v prvním plánu jsou na rozdíl od postav nacházejících se ve středním a zadním plánu zobrazeny téměř trojrozměrně a že navíc mnohde překračují vymezený rámec výjevu, dosáhli autoři těchto reliéfních zastavení efektu přiblížení výjevu divákovi a jeho aktivního zapojení do právě probíhajícího děje. Novohradská křížová cesta je tak jedním z posledních ohlasů principů komponování barokního sochařského díla ustanovených v tvorbě otce barokního sochařství, Gian Lorenza Berniniho.

Období

Statistiky

  • 19 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P510

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Křížová cesta Nové Hrady
Komentáře Přidat